Minnesota Hockey Magazine

Schwan’s Cup is set to crown the Champions

This is the second day of the boys’ tournament. The boys’ championship games will be held tomorrow, Wednesday, December 31, 2014.

 Boys’ Gold High School Division

Monday, December 29 (Quarterfinals):

Game 1: Burnsville 5, Eastview 0.

Game 2: Eden Prairie 3, Hill-Murray 2. (overtime)

Game 3: St. Thomas Academy 4, Duluth East 1.

Game 4: Minnetonka 3, Edina 3. (Minnetonka won overtime shootout to advance.)

Tuesday, December 30:

Game 5 (consolation): Hill-Murray 5,  Eastview 1.

Game 6 (consolation): Edina 7, Duluth East 1.

Game 7 (Semi-final #1): Burnsville 5, Eden Prairie 4.

Game 8 (Semi-final #2): St. Thomas Academy 9, Minnetonka 3.

Wednesday, December 31:

Game 9 (consolation): Eastview vs. Duluth East, 12 noon, Schwan Super Rink #1.

Game 10 (consolation championship): Hill-Murray vs. Edina, 12:30 p.m., Schwan Super Rink #2.

Game 11 (third place): Eden Prairie vs. Minnetonka, 12:30 p.m., Schwan Super Rink #4.

Game 12 (championship): Burnsville vs. St. Thomas Academy, 8 p.m., Ridder Arena. *

 

Boys’ Silver High School Division

Monday, December 29 (Quarterfinals):

Game 1: Lakeville South 4, Rosemount 2.

Game 2: Breck 3, Mounds View 1.

Game 3: Buffalo 6, Stillwater 2.

Game 4: Centennial 4, Rogers 1.

Tuesday, December 30:

Game 5 (consolation): Rosemount 5, Mounds View 4.

Game 6 (consolation):  Stillwater 5, Rogers 1.

Game 7 (Semi-final #1): Breck 4, Lakeville South 0.

Game 8 (Semi-final #2): Centennial 4, Buffalo 3.

Wednesday, December 31:

Game 9 (consolation): Mounds View vs. Rogers, 3 p.m., Schwan Super Rink #4.

Game 10 (consolation championship): Rosemount vs. Stillwater, 5:30 p.m., Schwan Super Rink #4.

Game 11 (third place): Lakeville South vs. Buffalo 8, 8 p.m., Schwan Super Rink #4.

Game 12 (championship): Breck vs. Centennial, 5:30 p.m., Ridder Arena. *

 

Boys’ Bronze High School Division

Monday, December 29 (Quarterfinals):

Game 1: Hopkins 3, Orono 1.

Game 2: Anoka 8, Chanhassen 0.

Game 3: Blake 2, Chisago Lakes 1. (overtime)

Game 4: St. Michael-Albertville 4, Champlin Park 1.

Tuesday, December 30:

Game 5 (consolation): Orono 1, Chanhassen 0. (overtime)

Game 6 (consolation): Chisago Lakes 5, Champlin Park 3.

Game 7 (Semi-final #1): Anoka 3, Hopkins 2. (overtime)

Game 8 (Semi-final #2): St. Michael-Albertville 4, Blake 2.

Wednesday, December 31:

Game 9 (consolation): Chanhassen vs. Champlin Park, 2:30 p.m., Schwan Super Rink #1.

Game 10 (consolation championship): Orono vs. Chisago Lakes, 5 p.m., Schwan Super Rink #1.

Game 11 (third place): Hopkins vs. Blake, 7:30 p.m., Schwan Super Rink #1.

Game 12 (championship): Anoka vs. St. Michael-Albertville, 2:30 p.m., Ridder Arena.*

 

Boys’ Open High School Division

Monday, December 29 (Quarterfinals):

Game 1: Bloomington Kennedy 3, Minnehaha Academy 2.

Game 2: Irondale 6, Marshall 3.

Game 3: Spring Lake Park 5, Minneapolis 3.

Game 4: Luverne 11, Winona 3.

Tuesday, December 30:

Game 5 (consolation): Minnehaha Academy 8, Marshall 3.

Game 6 (consolation): Minneapolis 8, Winona 1.

Game 7 (Semi-final #1): Bloomington Kennedy 4,  Irondale 2.

Game 8 (Semi-final #2): Luverne 4, Spring Lake Park 3.

Wednesday, December 31:

Game 9 (consolation): Marshall vs. Winona, 3 p.m., Schwan Super Rink #2.

Game 10 (consolation championship): Minnehaha Academy vs. Minneapolis, 5:30 p.m., Schwan Super Rink #2.

Game 11 (third place): Irondale vs. Spring Lake Park, 8 p.m., Schwan Super Rink #2.

Game 12 (championship): Bloomington Kennedy vs. Luverne, 12 noon, Ridder Arena.*

 

Full schedules, available at:

http://www.nscsports.org/page/show/505765-schwan-cup-schedules-and-results-

 

 

Gold Division game summaries

 

Hill Murray 5, Eastview 1.

Jacob Olson scored twice for Hill-Murray to lead the Pioneers to a 5-1 consolation bracket victory over Eastview. Zach Mills and Marko Reifenberg each tallied a goal and two assists for the winners.

 

Hill-Murray sprinted to a 3-0 lead early in the second period before Eastview pulled to 3-1 on a Jake Ford goal late in the second period. The Pioneers then padded their lead with two third period goals.

 

Edina 7, Duluth East 1.

The goals came early and often for Edina in a 7-1 victory over Duluth East. Matt Masterman tallied a hat trick for the Hornets. Garett Wait got a goal and an assist and Dylan Malmquist had two assists for the winners.

 

Edina jumped to a 3-1 lead after one period and then stretched their lead with two unanswered goals in each of the last two periods.

 

Semifinal #1: Burnsville 5, Eden Prarie 4. (overtime)

Trailing by two goals in the third period, Burnsville outscored Eden Prairie 3-1 in the final 11 minutes of the game to send the game to overtime when Andy Schoen scored the winning goal with just 41 seconds remaining.

 

It was a back-and-forth third period with Burnsville scoring on power play goals by Carter Dupre and Jake Thomas to draw even at three goals apiece at 11:20 of the third period. Eden Prairie responded with a go-ahead goal by Hunter Johannes at 14:11. After pulling their goaltender, Burnsville’s Jack Ahcan tied the score with just 30 seconds remaining in regulation to set it up for Schoen’s overtime game winner.

 

Semifinal #2: St. Thomas Academy 9, Minnetonka 3.

After a first period in which the score was deadlocked 2-2, St. Thomas Academy outscored Minnetonka 7-1 the rest of the game to cruise to a 9-3 victory.

 

Christiano Versich scored a hat trick, and Jake Hardy and Danny Weihrauch scored two goals apiece for the winners.

 

 

BOYS’ BOX SCORES

 

GOLD DIVISION

 

Hill-Murray              2   1   2   —   5  

Eastview                 0   1   0   —   1  

FIRST PERIOD — Scoring: Hill-Murray – Reifenberger (powerplay) (Anderson) 8:15. Hill-Murray – Olson (Zarembinski, Mills)  11:33.  SECOND PERIOD — Scoring: Hill-Murray – Zarembinski (powerplay) (Anderson,Reifenberger)  0:59. Eastview – Ford (Tuthill, Bernhardson)  13:06.  THIRD PERIOD — Scoring: Hill-Murray – Olson (powerplay) (Mills, Ryan)  6:38.Hill-Murray – Mills (Staum, Reifenberger)  7:20.  Shots on goal:Hill-Murray              —   29   Eastview                 —   17    GOALIES HILL-MURRAY            MIN     S    SV   Jake Begley          50:45   17   16                        EASTVIEW            MIN     S    SV   Zach Herro           51:00   29   24

Edina                    3   2   2   —   7  

 Duluth East              1   0   0   —   1  

FIRST PERIOD — Scoring: Edina – Masterman (Meyer, Scheerer)  4:00. Edina -Dornbach (Perunovich, Foley)  7:13. Duluth East – Dow (powerplay) (Peterson,Donovan)  9:29. Edina – Wait 11:16.  SECOND PERIOD — Scoring: Edina – Haug (Dornbach)  1:43. Edina – Fuss(powerplay) (Malmquist, Wait)  11:10.  THIRD PERIOD — Scoring: Edina – Masterman (Bowlby, Phillips)  3:48. Edina -Masterman (shorthanded) (Malmquist)  9:33.  Shots on goal:Edina                    —   31   Duluth East              —   22    GOALIESEDINA            MIN     S    SV   Kobi Boe             51:00   22   21                        DULUTH EAST            MIN     S    SV   Gunnar Howg          7:13    6    4    Lucas Hedin          43:47   25   20

Eden Prarie              1   1   2   0   —   4  

Burnsville               0   1   3   1   —   5  

FIRST PERIOD — Scoring: Eden Prarie – Leivermann (Mittelstadt, Roehl)  2:48.  SECOND PERIOD — Scoring: Eden Prarie – Mittelstadt (Sullivan, Sullivan)  4:09. Burnsville – Sawchuk (Schoen)  14:29.  THIRD PERIOD — Scoring: Eden Prarie – Pezon (Truempi)  2:42. Burnsville – Dupre (powerplay) (Schoen, Duda)  6:15. Burnsville – Thomas (powerplay) (Ahcan, Otto) 11:20. Eden Prarie – Johannes (Schoo)  14:11. Burnsville – Ahcan (extra attacker) (Osland, Schoen)  16:30.  OVERTIME — Scoring: Burnsville – Schoen (Ahcan)  7:19.  Shots on goal:Eden Prarie              —   29   Burnsville               —   38    GOALIES EDEN PRAIRIE            MIN     S    SV   Shaun Durocher       58:19   38   33                        BURNSVILLE            MIN     S    SV   Dyllan Lubbesmeyer   58:19   29   25

Minnetonka               2   1   0   —   3  

Saint Thomas Academy     2   5   2   —   9  

FIRST PERIOD — Scoring: Saint Thomas Academy – Hardy (Hurley)  0:42. Minnetonka- Ryan (Cousineau)  7:41. Minnetonka – Greene (Terrell)  10:14. Saint ThomasAcademy – Hardy (McDonald)  13:57.  SECOND PERIOD — Scoring: Saint Thomas Academy – Versich (Gupta, Jerry)  1:36.Saint Thomas Academy – Weihrauch (Broetzman, Donohue)  7:40. Saint ThomasAcademy – Versich (Jerry, Hurley)  8:24. Saint Thomas Academy – Weihrauch(Donohue, Broetzman)  11:04. Minnetonka – Ryan (Bergtogliat, Bowman)  11:46.Saint Thomas Academy – Jerry (Versich)  15:47.  THIRD PERIOD — Scoring: Saint Thomas Academy – Broetzman (Hurley, Tufto) 10:22. Saint Thomas Academy – Versich (Jerry, Gupta)  14:11.  Shots on goal:Minnetonka               —   18   Saint Thomas Academy     —   36    GOALIESMINNETONKA            MIN     S    SV   Jacob Berger         51:00   36   27                        ST THOMAS ACADEMY      MIN     S    SV   Matt Snow            51:00   18   15

 

SILVER DIVISION

 

Mounds View              1   2   1   —   4  

Rosemount                3   1   1   —   5  

FIRST PERIOD — Scoring: Rosemount – Foley (Jagoe, Monn)  4:45. Mounds View -Plasencia (Honkanen)  5:10. Rosemount – Jagoe (Simonet)  7:13. Rosemount -Gillett 8:59.  SECOND PERIOD — Scoring: Mounds View – Ramirez (powerplay) (Plasencia, Mattson)3:50. Rosemount – Foley (powerplay) (Dollimer, Gillett)  6:43. Mounds View – Baird (powerplay) (Ovshak)  7:59.  THIRD PERIOD — Scoring: Rosemount – Foley (powerplay) (Jagoe)  10:24. MoundsView – Baird (Reim, Gran)  14:27.  Shots on goal:Mounds View              —   28   Rosemount                —   32    GOALIES MOUNDS VIEW            MIN     S    SV   Nate Severtson       51:00   32   27                        ROSEMOUNT            MIN     S    SV   Mason Lovich         51:00   28   24

Rogers                   1   0   0   —   1  

Stillwater               2   0   3   —   5  

FIRST PERIOD — Scoring: Rogers – Puetz (Billing)  9:42. Stillwater – Cates(Hoy)  13:32. Stillwater – Cates (Sagissor, Bjugstad)  15:07.  SECOND PERIOD – No scoring. THIRD PERIOD — Scoring: Stillwater – Benson (Manning, Jorgenson)  14:33.Stillwater – Holland (emptynet) (Cates)  15:19. Stillwater – Scanlan (Hoefferle, Benson)  16:59.  Shots on goal:Rogers                   —   12   Stillwater               —   35    GOALIES  ROGERS            MIN     S    SV   Jackson Nelson       49:20   33   30                        STILLWATER            MIN     S    SV   Josh Benson          51:00   12   11

Breck                    2   0   2   —   4  

Lakeville South          0   0   0   —   0  

FIRST PERIOD — Scoring: Breck – Blake (Husband)  10:28. Breck – Parrish (Blake)13:13.  SECOND PERIOD – No scoring.  THIRD PERIOD — Scoring: Breck – Ellingson (Parrish, Lindstrom)  6:28. Breck – Scott 9:46.  Shots on goal:Breck                    —   22   Lakeville South          —   15    GOALIES BRECK            MIN     S    SV   Stephen Headrick     51:00   15   15                        LAKEVILLE SOUTH       MIN     S    SV   Daniel Swail         51:00   22   18

Centennial               1   1   2   —   4  

Buffalo                  1   1   1   —   3  

FIRST PERIOD — Scoring: Centennial – McLean (Lovick, Hubbell)  1:41. Buffalo – Goodmanson (shorthanded) 6:32.  SECOND PERIOD — Scoring: Centennial – Carney (powerplay) (Nyman, Meany)  5:46. Buffalo – Schuetzle (Goodmanson)  6:39.  THIRD PERIOD — Scoring: Centennial – Heron (Nyman)  0:52. Centennial – Nyman(Berg)  1:47. Buffalo – Schuetzle (Kemp, Pearson)  15:42.  Shots on goal:Centennial               —   33   Buffalo                  —   22    GOALIES CENTENNIAL            MIN     S    SV   Jon Albers           51:00   22   19                        BUFFALO            MIN     S    SV   Ben Zitur            51:00   33   29

BRONZE DIVISION

 

Chanhassen               0   0   0   0   —   0  

Orono                    0   0   0   1   —   1

FIRST PERIOD – No scoring.  SECOND PERIOD — No scoring. THIRD PERIOD — No scoring. OVERTIME — Scoring: Orono – Goulet (penalty shot) 5:00.  Shots on goal:Chanhassen               —   30   Orono                    —   52    GOALIES CHANHASSEN            MIN     S    SV   Zach Swisher         56:00   52   51                        ORONO            MIN     S    SV   Jonathan Flakne      56:00   30   30

 

Champlin Park            0   2   1   —   3  

Chisago Lakes            2   1   2   —   5  

FIRST PERIOD — Scoring: Chisago Lakes – Bartz (powerplay) (Lashenko, Pautz)  4:40. Chisago Lakes – Lashenko (Huberty, Koesters)  10:52.  SECOND PERIOD — Scoring: Champlin Park – Woods 7:03. Chi

sago Lakes – Huberty (Pautz) 12:36. Champlin Park – Woods (powerplay) (Puchalski, Aberwald)  14:35.  THIRD PERIOD — Scoring: Chisago Lakes – Kimlinger (powerplay) (Haskins, Huberty) 6:06. Champlin Park – Aberwald (powerplay) (Puchalski, Woods)  10:49. Chisago -Kimlinger (Lashenko)  13:05.  Shots on goal:Champlin Park            —   38   Chisago Lakes            —   21    GOALIES CHAMPLIN PARK            MIN     S    SV   Avery Neisen         51:00   21   16                        CHISAGO LAKES            MIN     S    SV   Jake Dubose          51:00   38   35

 

Anoka                    2   0   0   1   —   3  

Hopkins                  1   1   0   0   —   2  

FIRST PERIOD — Scoring: Anoka – Talbot (Smith, Streetar)  1:54. Anoka – Hudek (Johnson)  7:37. Hopkins – Shoemaker-Gagnon (Bragg, Fisher)  8:30.  SECOND PERIOD — Scoring: Hopkins – Laven (Bragg, Shoemaker-Gagnon)  6:49.  THIRD PERIOD – No scoring.  OVERTIME — Scoring: Anoka – Seeger (Johnson, Perry)  4:49.  Shots on goal:Anoka                    —   40   Hopkins                  —   28    GOALIES ANOKA            MIN     S    SV   Emil Cienik          55:49   28   26                        HOPKINS            MIN     S    SV   Josh Kuehmichel      55:49   40   37

St. Michael-Albertville  1   2   1   —   4  

Blake                    0   2   0   —   2  

FIRST PERIOD — Scoring: St. Michael-Albertville – Bjorlin (Greenwood, Kelly) 5:59.  SECOND PERIOD — Scoring: St. Michael-Albertville – Greenwood (powerplay) (Zins)1:00. Blake – Cunningham (powerplay) (Lyman, Chute)  9:22. St. Michael-Albertville – Putnam (powerplay) (Fuerstenberg, Nelson)  13:23. Blake – Lyman(powerplay) (Chute)  16:34.  THIRD PERIOD — Scoring: St. Michael-Albertville – Nelson (emptynet) (Erickson) 16:17.  Shots on goal:St. Michael-Albertville   —   30   Blake                    —   21    GOALIES ST MICHAEL-ALBERTVILLE  MIN     S    SV   Kyle Hayden          51:00   21   19                        BLAKE            MIN     S    SV   Andrew Dietrich      50:18   29   26

 

OPEN DIVISION

 

Marshall                 0   2   1   —   3  

Minnehaha Academy        4   3   1   —   8  

FIRST PERIOD — Scoring: Minnehaha Academy – LaRenzie (powerplay) (Lenhart) 11:24. Minnehaha Academy – Galkowski 13:00. Minnehaha Academy – LaRenzie(Radtke, Evenson)  13:18. Minnehaha Academy – Galkowski (Malone)  14:28.  SECOND PERIOD — Scoring: Minnehaha Academy – Pearson (Lundquist)  0:17.Minnehaha Academy – LaRenzie (Evenson)  8:17. Minnehaha Academy – Evenson 11:01. Marshall – Criquet-Danielson (Moran, Rasmussen)  11:51. Marshall -Criquet-Danielson 11:58.  THIRD PERIOD — Scoring: Minnehaha Academy – LaRenzie (Radtke, Evenson)  4:19. Marshall – Rasmussen 15:41.  Shots on goal:Marshall                 —   24   Minnehaha Academy        —   47    GOALIESMARSHALL            MIN     S    SV   Trey Nelson          51:00   47   39                        MINNEHAHA ACADEMY     MIN     S    SV   Austin Butterfield   51:00   24   21

 

 

Winona                   0   1   0   —   1  

Minneapolis              3   3   2   —   8  

FIRST PERIOD — Scoring: Minneapolis – Kjome (powerplay) (Butler)  2:08.Minneapolis – Reyes (Butler)  5:35. Minneapolis – Neal (Shogren)  10:49.  SECOND PERIOD — Scoring: Minneapolis – Fulco (Butler)  1:17. Minneapolis -Fulco 4:01. Winona – Larson (powerplay) 12:09. Minneapolis – Helmstetter (Adams) 16:06.  THIRD PERIOD — Scoring: Minneapolis – Erickson (Miller)  12:30. Minneapolis – Peterson (Helmstetter)  15:41.  Shots on goal:Winona                   —   12   Minneapolis              —   42    GOALIESWINONA            MIN     S    SV   Cassidy Cyert        51:00   42   34                        MINNEAPOLIS            MIN     S    SV   Ryan Martin          51:00   12   11

 

 

Irondale                 0   1   1   —   2  

Bloomington Kennedy      1   0   3   —   4  

FIRST PERIOD — Scoring: Bloomington Kennedy – Roers (Swenson)  13:29.  SECOND PERIOD — Scoring: Irondale – Moore 9:42.  THIRD PERIOD — Scoring: Bloomington Kennedy – Jensen (Soretire)  10:10.Bloomington Kennedy – Roers (McWilliams)  13:07. Bloomington Kennedy – Jensen14:47. Irondale – Jones (Troje)  16:25.  Shots on goal:Irondale                 —   31   Bloomington Kennedy      —   47    GOALIESIRONDALE            MIN     S    SV   David Mulligan       51:00   47   43                        BLOOMINGTON KENNEDY   MIN     S    SV   Jimmy Mrozek         51:00   31   29

 

 

Luverne                  2   0   2   —   4  

Spring Lake Park         0   1   2   —   3  

FIRST PERIOD — Scoring: Luverne – Behrend 14:41. Luverne – Smedsrud (Verhey,Nelson)  14:49.  SECOND PERIOD — Scoring: Spring Lake Park – Nelson (Murphy)  10:52.  THIRD PERIOD — Scoring: Luverne – Tofteland (Behrend)  4:11. Spring Lake Park – Nystrom (Sunell, Borman)  5:11. Luverne – Verhey (emptynet) 16:25. Spring Lake Park – Benfield (Sunell, Nystrom)  16:37.  Shots on goal:Luverne                  —   36   Spring Lake Park         —   26    GOALIESLUVERNE            MIN     S    SV   Connor Crabtree      51:00   26   23                        SPRING LAKE PARK       MIN     S    SV   Aaron Furlano        51:00   35   32