Minnesota Hockey Magazine

Schwan’s Cup suprises galore- Hill-Murray and Edina KO’d in 1st round

 

 

This is the first day of the boys’ tournament. The boys’ championship games will be held on Wednesday, December 31, 2014. 

Boys’ Gold High School Division

Monday, December 29 (Quarterfinals):

Game 1: Burnsville 5, Eastview 0.

Game 2: Eden Prairie 3, Hill-Murray 2. (overtime)

Game 3: St. Thomas Academy 4, Duluth East 1.

Game 4: Minnetonka 3, Edina 3. (Minnetonka won overtime shootout toadvance.)

Tuesday, December 30:

Game 5 (consolation): Eastview vs. Hill-Murray, 12 noon, Ridder Arena.

Game 6 (consolation): Duluth East vs. Edina, 2:30 p.m., Ridder Arena.

Game 7 (Semi-final #1): Burnsville vs. Eden Prairie, 5:30 p.m., Ridder Arena.

Game 8 (Semi-final #2): St. Thomas Academy vs. Minnetonka, 8 p.m., Ridder Arena.

Wednesday, December 31:

Game 9 (consolation): Loser game 5 vs. loser game 6, 12 noon, Schwan Super Rink #1.

Game 10 (consolation championship): Winner game 5 vs. winner game 6, 12:30 p.m., Schwan Super Rink #2.

Game 11 (third place): Loser game 7 vs. loser game 8, 12:30 p.m., Schwan Super Rink #4.

Game 12 (championship): Winner game 7 vs. winner game 8, 8 p.m., Ridder Arena. *

 

Boys’ Silver High School Division

Monday, December 29 (Quarterfinals):

Game 1: Lakeville South 4, Rosemount 2.

Game 2: Breck 3, Mounds View 1.

Game 3: Buffalo 6, Stillwater 2.

Game 4: Centennial 4, Rogers 1.

Tuesday, December 30:

Game 5 (consolation): Rosemount  vs. Mounds View, 12:30 p.m., Schwan Super Rink #4.

Game 6 (consolation):  Stillwater vs. Rogers, 3 p.m., Schwan Super Rink #4.

Game 7 (Semi-final #1): Lakeville South vs. Breck, 5:30 p.m., Schwan Super Rink #4.

Game 8 (Semi-final #2): Buffalo vs. Centennial, 8 p.m., Schwan Super Rink #4.

Wednesday, December 31:

Game 9 (consolation): Loser game 5 vs. loser game 6, 3 p.m., Schwan Super Rink #4.

Game 10 (consolation championship): Winner game 5 vs. winner game 6, 5:30 p.m., Schwan Super Rink #4.

Game 11 (third place): Loser game 7 vs. loser game 8, 8 p.m., Schwan Super Rink #4.

Game 12 (championship): Winner game 7 vs. winner game 8, 5:30 p.m., Ridder Arena. *

 

Boys’ Bronze High School Division

Monday, December 29 (Quarterfinals):

Game 1: Hopkins 3, Orono 1.

Game 2: Anoka 8, Chanhassen 0.

Game 3: Blake 2, Chisago Lakes 1. (overtime)

Game 4: St. Michael-Albertville 4, Champlin Park 1.

Tuesday, December 30:

Game 5 (consolation): Orono vs. Chanhassen, 12 noon, Schwan Super Rink #1.

Game 6 (consolation): Chisago Lakes vs. Champlin Park, 2:30 p.m., Schwan Super Rink #1.

Game 7 (Semi-final #1): Hopkins vs. Anoka, 5 p.m., Schwan Super Rink #1.

Game 8 (Semi-final #2): Blake vs. St. Michael-Albertville, 7:30 p.m., Schwan Super Rink #1.

Wednesday, December 31:

Game 9 (consolation): Loser game 5 vs. loser game 6, 2:30 p.m., Schwan Super Rink #1.

Game 10 (consolation championship): Winner game 5 vs. winner game 6, 5 p.m., Schwan Super Rink #1.

Game 11 (third place): Loser game 7 vs. loser game 8, 7:30 p.m., Schwan Super Rink #1.

Game 12 (championship): Winner game 7 vs. winner game 8, 2:30 p.m., Ridder Arena.*

 

Boys’ Open High School Division

Monday, December 29 (Quarterfinals):

Game 1: Bloomington Kennedy 3, Minnehaha Academy 2.

Game 2: Irondale 6, Marshall 3.

Game 3: Spring Lake Park 5, Minneapolis 3.

Game 4: Luverne 11, Winona 3.

Tuesday, December 30:

Game 5 (consolation): Minnehaha Academy vs. Marshall, 12:30 p.m., Schwan Super Rink #2.

Game 6 (consolation): Minneapolis vs. Winona, 3 p.m., Schwan Super Rink #2.

Game 7 (Semi-final #1): Bloomington Kennedy vs. Irondale, 5:30 p.m., Schwan Super Rink #2.

Game 8 (Semi-final #2): Spring Lake Park vs. Luverne, 8 p.m., Schwan Super Rink #2.

Wednesday, December 31:

Game 9 (consolation): Loser game 5 vs. loser game 6, 3 p.m., Schwan Super Rink #2.

Game 10 (consolation championship): Winner game 5 vs. winner game 6, 5:30 p.m., Schwan Super Rink #2.

Game 11 (third place): Loser game 7 vs. loser game 8, 8 p.m., Schwan Super Rink #2.

Game 12 (championship): Winner game 7 vs. winner game 8, 12 noon, Ridder Arena.*

 

Full schedules, available at:

http://www.nscsports.org/page/show/505765-schwan-cup-schedules-and-results-

 

 

Gold Division game summaries

 

Burnsville 5, Eastview 0.

Burnsville spread their scoring among five different players as the Blaze took advantage of several defensive mistakes and lapses by Eastview and jumped a 5-0 lead after two periods and then cruised to the victory. Jake Thomas, Nolan Sawchuk, Logan Osland, Joe Hartung and Eric Otto scored for the winners.

 

Eden Prairie 3, Hill-Murray 2. (overtime)

Hugh Truempi scored at 3:10 of the overtime period to lead Eden Prarie to a 3-2 first round victory over Hill-Murray. It was a fitting ending to a tight, well-played game in which each team had good scoring chances and the two goalies – Shaun Durocher for Eden Prairie and Sean Wendlandt for Hill-Murray — stood tall in the nets. Marko Reifenberger tallied both goals for Hill-Murray.

 

St. Thomas Academy 4, Duluth East 1.

Peter Tufto had a hand in all four goals for victorious St. Thomas Academy. Tufto scored a goal in the second period and assisted in the other three goals. The Cadets outshot the Greyhounds 33-18 in their convincing victory.

 

Minnetonka 3, Edina 3. (Minnetonka won overtime shootout to advance.)

Minnetonka’s Gavin Payne scored in the fourth round of an overtime shootout to break a 3-3 tie and lead the Skippers into the semifinals. Earlier, Edina had jumped out to a 2-0 lead by 5:59 of the first period, but Minnetonka rallied with two goals in the final two minutes of the period to tie the score 2-2 by the first intermission.

 

The teams traded goals in the second period, and then both came up empty in period three and the overtime, setting up the shootout. In the shootout, Minnetonka score on three of four chances.

 

 

BOYS’ BOX SCORES

 

GOLD DIVISION

 

Eastview                 0   0   0   —   0  

Burnsville               3   2   0   —   5  

FIRST PERIOD — Scoring: Burnsville – Hartung (Schoen, Duda)  6:51. Burnsville – Sawchuk 10:54. Burnsville – Osland (Ahcan, Ahcan)  12:36.  SECOND PERIOD — Scoring: Burnsville – Thomas (Borchardt)  2:09. Burnsville -Otto (Borchardt, Thomas)  9:28.  THIRD PERIOD – No scoring.  Shots on goal:Eastview                 —   25   Burnsville               —   27    GOALIESEASTVIEW            MIN     S    SV   Andrew Stern         51:00   27   22                        BURNSVILLE            MIN     S    SV   Dyllan Lubbesmeyer   51:00   25   25

Eden Prairie              2   0   0   1   —   3  

Hill-Murray              1   1   0   0   —   2  

FIRST PERIOD — Scoring: Hill-Murray – Reifenberger (Mills, Olson)  3:10. Eden Prairie – Graham (Mittelstadt, Aguilar)  7:03. Eden Prairie – Safgren(Argetsinger)  15:22.  SECOND PERIOD — Scoring: Hill-Murray – Reifenberger (Ryan, Olson)  1:23.  THIRD PERIOD – No scoring. OVERTIME — Scoring: Eden Prairie – Truempi (Leivermann, Pezon)  3:10.  Shots on goal:Eden Prairie              —   30   Hill-Murray              —   29    GOALIESEDEN PRAIRIE            MIN     S    SV   Shaun Durocher       54:10   29   27                        HILL-MURRAY            MIN     S    SV   Sean Wendlandt       54:10   30   27

Saint Thomas Academy     1   2   1   —   4  

Duluth East              0   1   0   —   1

FIRST PERIOD — Scoring: Saint Thomas Academy – Versich (powerplay) (Tufto,Jerry)  16:46.  SECOND PERIOD — Scoring: Duluth East – Bunten (powerplay) (Altmann)  7:14.Saint Thomas Academy – Tufto (Broetzman)  7:35. Saint Thomas Academy – Broetzman(Tufto, Weihrauch)  9:18.  THIRD PERIOD — Scoring: Saint Thomas Academy – Weihrauch (Tufto)  5:44.  Shots on goal:Saint Thomas Academy     —   33   Duluth East              —   18    GOALIESST THOMAS ACADEMY            MIN     S    SV   Matt Snow            51:00   18   17                        DULUTH EAST            MIN     S    SV   Lucas Hedin          51:00   33   29

 

Edina                    2   1   0   0   —   3  

Minnetonka               2   1   0   0   —   3   Minnetonka won overtime shootout 3-2 to advance.

FIRST PERIOD — Scoring: Edina – Copeland (Wait, Malmquist)  2:54. Edina -Masterman (Foley)  5:59. Minnetonka – GREENE (powerplay) (SKARDA, GAVIN)  15:48. Minnetonka – BERTOGLIAT (TERRELL)  16:41.  SECOND PERIOD — Scoring: Edina – Wait (powerplay) (Malmquist)  4:00. Minnetonka – RYAN (VAN SANT)  5:03.  THIRD PERIOD – No scoring. OVERTIME – No scoring. SHOOTOUT – Scoring for Minnetonka (3): Zachary Van Sant, Brendan Ryan, Gavin Payne. Scoring for Edina (2): Dylan Malmquist, Casey Dornbach.  Shots on goal:Edina                    —   37   Minnetonka               —   23    GOALIESEDINA            MIN     S    SV   Kobi Boe             59:00   23   20                        MINNETONKA            MIN     S    SV   Jacob Berger         59:00   37   34

 

 

SILVER DIVISION

 

Lakeville South          0   3   1   —   4  

Rosemount                1   0   1   —   2  

FIRST PERIOD — Scoring: Rosemount – Storholm (powerplay) (Dollimer)  15:07.  SECOND PERIOD — Scoring: Lakeville South – Dahlberg (powerplay) (Swaney)  7:11. Lakeville South – Knoepke (Golant)  10:13. Lakeville South – Oelrich 16:12.  THIRD PERIOD — Scoring: Rosemount – Gillett (Jagoe)  12:53. Lakeville South – Olsen (Oelrich, Swaney)  13:08.  Shots on goal:Lakeville South          —   29   Rosemount                —   18    GOALIESLAKEVILLE SOUTH            MIN     S    SV   Daniel Swail         51:00   18   16                        ROSEMOUNT            MIN     S    SV   Nick Hart            49:55   29   25

 

Mounds View              0   1   0   —   1  

Breck                    0   1   2   —   3

FIRST PERIOD – No scoring. SECOND PERIOD — Scoring: Mounds View – Honkanen (Gran, Gran)  2:43. Breck -Parrish (Blake)  8:16.  THIRD PERIOD — Scoring: Breck – Blake (Ellingson, Scott)  10:25. Breck – Scott(Heidemann, Breitenfeldt)  13:30.  Shots on goal:Mounds View              —   21   Breck                    —   31    GOALIESMOUNDS VIEW            MIN     S    SV   Joe Marcouiller      48:59   31   28   BRECK            MIN     S    SV   Stephen Headrick     51:00   21   20

 

Stillwater               1   1   0   —   2  

Buffalo                  3   1   2   —   6  

FIRST PERIOD — Scoring: Buffalo – Ramsey (powerplay) (Kemp, Schuetzle)  3:04. Buffalo – Goodmanson (Ramsey, Schuetzle)  6:59. Stillwater – Manning (powerplay)(Benson, Cates)  8:03. Buffalo – Welch (Merz)  14:25.  SECOND PERIOD — Scoring: Stillwater – Cates (Sagissor, Scanlan)  7:08. Buffalo – Goodmanson (Schuetzle)  13:11.  THIRD PERIOD — Scoring: Buffalo – Ramsey (Schuetzle, Goodmanson)  2:53. Buffalo – Schuetzle (emptynet) (Morehouse)  3:13.  Shots on goal:Stillwater               —   30   Buffalo                  —   19    GOALIESSTILLWATER            MIN     S    SV   Josh Benson          37:14   18   13                        BUFFALO            MIN     S    SV   Ben Zitur            51:00   30   28

 

Rogers                   0   0   1   —   1  

Centennial               1   1   2   —   4  

FIRST PERIOD — Scoring: Centennial – Jamison-Ekeling (Menne)  0:07.  SECOND PERIOD — Scoring: Centennial – Lovick (Meany)  15:08.  THIRD PERIOD — Scoring: Rogers – Billing (Schoepke)  0:02. Centennial – Meany (Kranz)  1:02. Centennial – Heron (Lovick)  7:37.  Shots on goal:Rogers                   —   17   Centennial               —   29    GOALIESROGERS            MIN     S    SV   Jackson Nelson       51:00   29   25                        CENTENNIAL            MIN     S    SV   Jon Albers           51:00   17   16     

 

 

BRONZE DIVISION

 

Hopkins                  0   1   2   —   3  

Orono                    1   0   0   —   1

FIRST PERIOD — Scoring: Orono – LeNeave (Dau, Dittrich)  6:21.  SECOND PERIOD — Scoring: Hopkins – Shoemaker-Gagnon (powerplay) (Laven, Nelsen)0:47.  THIRD PERIOD — Scoring: Hopkins – Bolstad (Hoffman, Bolstad)  13:31. Hopkins – Bragg (Laven, Hoffman)  13:50.  Shots on goal:Hopkins                  —   25   Orono                    —   24    GOALIESHOPKINS            MIN     S    SV   Josh Kuehmichel      51:00   24   23                        ORONO            MIN     S    SV   Jonathan Flakne      51:00   25   22

Anoka                    3   3   2   —   8  

Chanhassen               0   0   0   —   0  

FIRST PERIOD — Scoring: Anoka – Talbot (Seeger, Hudalla)  2:20. Anoka – Grailer (Saba)  3:17. Anoka – Neumann (Talbot, ONeill)  14:35.  SECOND PERIOD — Scoring: Anoka – Smith (powerplay) (Johnson, Grailer)  2:49.Anoka – Talbot (Hudek, Streetar)  11:45. Anoka – ONeil (powerplay) (Neumann,Orn)  14:05.  THIRD PERIOD — Scoring: Anoka – Perry (Johnson, Seeger)  3:08. Anoka – Seeger (Perry, Johnson)  16:21.  Shots on goal:Anoka                    —   31   Chanhassen               —   21    GOALIESANOKA            MIN     S    SV   Spencer Olson        51:00   21   21                        CHANHASSEN            MIN     S    SV   Zach Swisher         17:00   8    5    Calvin Green         34:00   23   18

 

Blake                    0   0   1   1   —   2  

Chisago Lakes            1   0   0   0   —   1  

FIRST PERIOD — Scoring: Chisago Lakes – Stilp 16:56.  SECOND PERIOD – No scoring. THIRD PERIOD — Scoring: Blake – Shogren (Chenitz)  14:29.  OVERTIME — Scoring: Blake – Lyman (Ferguson, Cunningham)  0:11.  Shots on goal:Blake                    —   32   Chisago Lakes            —   14    GOALIESBLAKE            MIN     S    SV   Andrew Dietrich      51:11   14   13                        CHISAGO LAKES            MIN     S    SV   Jake Dubose          51:11   32   30

 

St. Michael-Albertville   1   0   3   —   4  

Champlin Park            0   0   1   —   1   

 FIRST PERIOD — Scoring: St. Michael-Albertville – Kelly (Bjorlin)  12:43.  SECOND PERIOD – No scoring. THIRD PERIOD — Scoring: St. Michael-Albertville – Kelly (powerplay) (Zins) 1:04. St. Michael-Albertville – Bjorlin (Berning)  1:57. Champlin Park – Molnau 5:24. St. Michael-Albertville – Bjorlin (Nelson, Bjorlin)  16:15.  Shots on goal:St. Michael-Albertville   —   35   Champlin Park            —   22    GOALIES ST MICHAEL-ALBERTVILLE         MIN     S    SV   Kyle Hayden          51:00   22   21                        CHAMPLIN PARK            MIN     S    SV   Brandon Meyer        51:00   35   31

 

 

OPEN DIVISION

 

Minnehaha Academy        0   1   1   —   2  

Bloomington Kennedy      0   2   1   —   3  

FIRST PERIOD – No scoring. SECOND PERIOD — Scoring: Minnehaha Academy – LaRenzie (powerplay) (Hobrough) 9:18. Bloomington Kennedy – Wells (powerplay) (Skophammer, McWilliams)  13:47. Bloomington Kennedy – Beacom (McWilliams, Obermeyer)  14:11.  THIRD PERIOD — Scoring: Bloomington Kennedy – Gelecinskyj (Saaranen)  2:32.Minnehaha Academy – Dorow Hovland (LaRenzie)  14:07.  Shots on goal:Minnehaha Academy        —   17   Bloomington Kennedy      —   35    GOALIESMINNEHAHA ACADEMY            MIN     S    SV   Justin Evenson       51:00   35   32                        BLOOMINGTON KENNEDY            MIN     S    SV   Christopher Marks    51:00   17   15

 

Marshall                 0   1   2   —   3

  Irondale                 2   0   4   —   6  

FIRST PERIOD — Scoring: Irondale – LaMotte (Meysembourg)  0:38. Irondale -LaMotte (Fuhr, Meysembourg)  9:57.  SECOND PERIOD — Scoring: Marshall – Own (Buysse, Landry)  7:17.  THIRD PERIOD — Scoring: Irondale – OConnell (Moore)  1:03. Irondale – White(Chamberlain)  3:22. Marshall – Rasmussen (Criquet-Danielson)  7:01. Irondale – Gabler (Chamberlain, Troje)  7:45. Marshall – Rasmussen (Moran)  10:02. Irondale – Vance (empty net) 15:59.  Shots on goal:Marshall                 —   22   Irondale                 —   27    GOALIESMARSHALL            MIN     S    SV   Trey Nelson          50:00   26   21                        IRONDALE            MIN     S    SV   David Mulligan       51:00   22   19

 

Spring Lake Park         1   3   1   —   5  

Minneapolis              3   0   0   —   3  

FIRST PERIOD — Scoring: Minneapolis – Fulco (Erickson)  9:35. Minneapolis -Fulco (powerplay) (Taleen, Reyes)  12:15. Spring Lake Park – Murphy (Nelson,Borman)  15:17. Minneapolis – Kjome (powerplay) (Taleen, Reyes)  16:36.  SECOND PERIOD — Scoring: Spring Lake Park – Sunell (Gagnon)  8:28. Spring Lake Park – Nystrom (Sunell, Gagnon)  10:16. Spring Lake Park – Johnson (Alexander, Nystrom)  13:10.  THIRD PERIOD — Scoring: Spring Lake Park – Turnquist (Alexander)  8:06.  Shots on goal:Spring Lake Park         —   21   Minneapolis              —   12    GOALIESSPRING LK PARK            MIN     S    SV   Aaron Furlano        51:00   12   9                         MINNEAPOLIS            MIN     S    SV   Will Graves          51:00   21   16

 

 

Luverne                  4   6   1   —   11  

Winona                   0   2   1   —   3   

 

FIRST PERIOD — Scoring: Luverne – Reed (Harder)  4:31. Luverne – Kruse 7:33.Luverne – Smedsrud (Nelson, Verhey)  12:26. Luverne – Reed (Sandbulte, Hoffman) 12:50.  SECOND PERIOD — Scoring: Luverne – Behrend (Sandbulte, Kruse)  1:25. Luverne – Verhey (Smedsrud, Nelson)  2:27. Luverne – Smedsrud (powerplay) (emptynet)(Nelson, Crabtree)  5:59. Luverne – Harder (Sengvongxay, Verhey)  10:48. Luverne – Sandbulte (powerplay) (Behrend, Hoffman)  12:47. Luverne – Harder (Smedsrud) 13:11. Winona – Brinkman (Lubahn, Kovala)  13:31. Winona – Kovala (shorthanded)(Mannor)  14:49.  THIRD PERIOD — Scoring: Winona – Miner (powerplay) (Thompson, Buerck)  5:56.Luverne – Harder (shorthanded) 16:30.  Shots on goal:Luverne                  —   50   Winona                   —   20    GOALIESLUVERNE            MIN     S    SV   Connor Crabtree      51:00   20   17                        WINONA            MIN     S    SV   Matt Schoh           23:00   39   33   Cassidy Cyert        17:00   7    6