Minnesota Hockey Magazine

2013 Schwan Cup High School Boys Tournament Now in the Books

photo courtesy of Tim Kolehmainen
photo by Tim Kolehmainen

Eastview celebrates a goal in the 2013 Schwan’s cup championship game

MHM Thanks  NSC’s Barclay Kruse for the recap of the 2013 Schwan’s Cup.  Photo’s by Tim Kolehmainen.

Open division: Luverne 3, Bloomington Kennedy 1.

Gunnar Olson scored two goals, as Luverne led from start to finish in capturing the open division championship. Kendall Meyer saved 27 of 28 shots for the winners, including all 11 shots he took during a busy final period.

Bronze division: Rogers 4, Champlin Park 3.

Jacob Walker had two goals including the game winner at 15:12 of the third period as Rogers edged Champlin Park in a close game.  Nate Weber also had a big game for Rogers, with a goal and two assists.

Silver division: Eastview 3, Centennial 1.

Eastview broke open a tight 1-1 tie game with two goals within a four-minute span of the third period to beat Centennial 3-1 for the silver division championship. Cole McDevitt scored twice for Eastview, and Tommy Hutsell scored the game winning goal for the Lightning.

 

Gold division: Edina 4, Hill-Murray 2.

Edina’s Garrett Wait scored the game winning goal at 1:13 of the third period, breaking open a 2-2 game that was a tight as the score. Matt Masterman and Casey Dornbach tallied the other two goals for Edina. Josh Frech scored both Hill-Murray goals. Dylan Malmquist scored on an empty net with just one second left in the game, right after Edina successfully killed a Hill-Murray power play to secure the victory. It was Edina’s second Schwan Cup championship; the first came in 2008.

 

All tournament scores:

Boys’ Gold High School Division

Thursday, December 26 (Quarterfinals):

Game 1: Minnetonka 6, Prior Lake 3.

Game 2: Hill-Murray 6, Duluth East 3.

Game 3: Burnsville 3, St. Thomas Academy 2.

Game 4: Edina 4, Breck 1.

 

Friday, December 27:

Game 5 (consolation): Duluth East 4, Prior Lake 1.

Game 6 (consolation): Breck 5, St. Thomas Academy 4 (overtime).

 

Game 7 (Semi-final #1): Hill-Murray 5, Minnetonka 3.

Game 8 (Semi-final #2): Edina 4, Burnsville 3 (overtime).

 

Saturday, December 28:

Game 9 (consolation): St. Thomas Academy 6, Prior Lake 3.

Game 10 (consolation championship): Duluth East 2, Breck 1.

Game 11 (third place): Burnsville 3, Minnetonka 0.

Game 12 (championship): Edina 4, Hill-Murray 2.

Boys’ Silver High School Division

Thursday, December 26 (Quarterfinals):

Game 1: Stillwater 5, Lakeville South 2.

Game 2: Centennial 2, Hopkins 1.

Game 3: Roseville 6, Mounds View 3.

Game 4: Eastview 4, Andover 1.

 

Friday, December 27:

Game 5 (consolation): Lakeville South  6, Hopkins 2.

Game 6 (consolation): Andover 5, Mounds View 2.

Game 7 (Semi-final #1): Centennial 8, Stillwater 5.

Game 8 (Semi-final #2): Eastview 2, Roseville 1 (overtime).

 

Saturday, December 28:

Game 9 (consolation): Hopkins 5, Mounds View 3.

Game 10 (consolation championship): Andover 9, Lakeville South 1.

Game 11 (third place): Roseville 4, Stillwater 3.

Game 12 (championship): Eastview 3, Centennial 1.

 

Boys’ Bronze High School Division

Thursday, December 26 (Quarterfinals):

Game 1: Anoka 4, Holy Angels 3. 

Game 2: Rogers 5, Orono 3.

Game 3: Champlin Park 4, Chanhassen 1.

Game 4: Blake 8, Austin 0.

 

Friday, December 27:

Game 5 (consolation): Onono 5, Holy Angels 0.

Game 6 (consolation): Chanhassen 7, Austin 1.

Game 7 (Semi-final #1): Rogers 3, Anoka 2.

Game 8 (Semi-final #2): Champlin Park 6, Blake 2.

 

Saturday, December 28:

Game 9 (consolation): Holy Angels 12, Austin 0.

Game 10 (consolation championship): Onono 3, Chanhassen 0.

Game 11 (third place): Anoka 3, Blake 1.

Game 12 (championship): Rogers 4, Champlin Park 3.

 

Boys’ Open High School Division

Thursday, December 26 (Quarterfinals):

Game 1: Spring Lake Park 4, Minneapolis 1. 

Game 2: Luverne 1, St. Michael-Albertville 1. (Luverne won overtime shootout)

Game 3: Bloomington Kennedy 5, Irondale 1.

Game 4: Marshall 3, Winona 2.

 

Friday, December 27:

Game 5 (consolation): St. Michael-Albertville 4, Minneapolis 1.

Game 6 (consolation): Irondale 3, Winona 0.

Game 7 (Semi-final #1): Luverne 5, Spring Lake Park 3.

Game 8 (Semi-final #2): Bloomington Kennedy 6, Marshall 3.

 

Saturday, December 28:

Game 9 (consolation): Minneapolis 3. Winona 1.

Game 10 (consolation championship): St. Michael-Albertville 5, Irondale 1.

Game 11 (third place): Spring Lake Park 8, Marshall 1.

Game 12 (championship): Luverne 3, Bloomington Kennedy 1.

 

BOYS’ BOX SCORES

GOLD DIVISION

St. Thomas Academy       4   1   1   --   6   
Prior Lake               1   1   1   --   3   

 

FIRST PERIOD -- Scoring: St. Thomas Academy - Hurley (Tufto)  1:10. St. Thomas Academy - Stang (McDonald)  8:33. 
St. Thomas Academy - Donohue 9:27. St. Thomas Academy - Gupta (powerplay) (Tufto, Weihrauch)  12:22. 
Prior Lake – Denman (Fellows)  14:18.
SECOND PERIOD -- Scoring: St. Thomas Academy - Tufto (Hurley)  1:36. Prior Lake - Fellows (Hansen)  10:32. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Prior Lake - Pieper (powerplay) (Bump, Murphy)  4:12. St. Thomas Academy - Versich (emptynet) 16:03. 
Shots on goal:
St. Thomas Academy       --   35   
Prior Lake               --   25   
GOALIES
ST. THOMAS ACADEMY     MIN     S    SV
Charlie Hallett                51:00          25   22      
PRIOR LAKE            MIN     S    SV   
Nick Vidmar          50:59       34   29   
Breck                    0   1   0   --   1   
Duluth East              1   0   1   --   2 
FIRST PERIOD -- Scoring: Duluth East - Altmann (Trapp)  0:14. 
SECOND PERIOD -- Scoring: Breck - Blake (powerplay) (Sharp)  7:57. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Duluth East - Beaulieu (Rust)  11:44. 
Shots on goal:
Breck                    --   19   
Duluth East              --   28 
GOALIES
BRECK            MIN     S    SV   
Henry Johnson        51:00   28   26  
DULUTH EAST            MIN     S    SV   
Gunnar Howg              51:00   19   18   
Burnsville                  1   1   1   --   3   
Minnetonka               0   0   0   --   0   
FIRST PERIOD -- Scoring: Burnsville - Boeser (Borchardt)  9:49. 
SECOND PERIOD -- Scoring: Burnsville - Borchardt (Boeser, Dockry)  1:22. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Burnsville - Ahcan (emptynet) (DiGregorio)  16:13. 
Shots on goal:
Burnsville                  --   31   
Minnetonka               --   19   
GOALIES
BURNSVILLE            MIN     S    SV  
Dyllan Lubbesmeyer   51:00   19   19  

MINNETONKA            MIN     S    SV
Jacob Berger               50:59   30   28  
Edina                       2   0   2   --   4  
Hill-Murray               1   1   0   --   2   
FIRST PERIOD -- Scoring: Edina - Masterman (Fidler, Munson)  8:22. Hill-Murray - French 9:44. Edina - Dornbach (Mismash, Foley)  11:35. 
SECOND PERIOD -- Scoring: Hill-Murray - French (Slattery, Reifenberger)  8:25. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Edina - Wait (Meyer)  1:13. Edina - Malmquist(emptynet) (Fidler)  16:59. 

Shots on goal:
Edina                     --   17
Hill-Murray              --   36   
GOALIES
EDINA                     MIN     S    SV 
Andrew Rohkohl       51:00   36   34  
HILL-MURRAY            MIN     S    SV   
Sam Illgen                 50:07   16   13 

SILVER DIVISION

Mounds View              0   3   0   --   3  
Hopkins                       2   0   3   --   5   
FIRST PERIOD -- Scoring: Hopkins - Normandin (powerplay) (Bragg, Kimbrel)  6:38. Hopkins - Laven (Copouls)  15:58.
SECOND PERIOD -- Scoring: Mounds View - Anderson (Hunt, Dewitt)  0:23.
Mounds View - Honkanen (Hunt, Anderson)  3:29. Mounds View - Honkanen 7:18. 

THIRD PERIOD -- Scoring: Hopkins - Laven (Copouls, ShoemakerGagnon)
  1:15.Hopkins - Sanford (Kimbrel, Normandin)  12:53. Hopkins - Bragg (emptynet) 15:39.

Shots on goal:

Mounds View             —   19 

Hopkins                     —   22  

GOALIES
MOUNDS VIEW            MIN     S    SV   
Brandon Smith              50:59   21   17              

 

HOPKINS                 MIN     S    SV  
Josh Kuehmichel      51:00   19   16

 

Andover                      3   2   4   --   9   
Lakeville South          0   0   1   --   1   
FIRST PERIOD -- Scoring: Andover - Sitarz (Chorzempa)  0:51. Andover - Klingl
11:47. Andover - Vold (Tomberlin, Sitarz)  12:31. 
SECOND PERIOD -- Scoring: Andover - Williams (Gunderson)  10:53. Andover -Tomberlin (Sitarz)  16:16. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Andover - Tomberlin (shorthanded) 0:22. Andover -Tomberlin (Chorzempa, Vold)  0:44. 
Lakeville South - Byers (powerplay) (Swanney, Lauderdale)  
2:08. Andover - Sitarz (powerplay) (Tomberlin, Chorzempa)  5:44. Andover - Williams (Mitchell)  15:42. 

Shots on goal:

Andover                  —   25 

Lakeville South          --   12   
GOALIES
ANDOVER            MIN     S    SV   
Ryan Olson           51:00   12   11              

 

LAKEVILLE SOUTH       MIN     S    SV  
Daniel Swail                  51:00   25   16   

Eastview                 1   0   2   --   3   
Centennial               1   0   0   --   1   
FIRST PERIOD -- Scoring: Centennial - Lovick 0:27. Eastview - McDevitt(powerplay) (Muehlbauer, Erickson)  16:59.
SECOND PERIOD – No scoring. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Eastview - Hutsell (Hodgen)  11:54. Eastview – McDevitt (Muehlbauer)  15:25. 
Shots on goal:
Eastview                 --   20   
Centennial               --   22   
GOALIES
EASTVIEW            MIN     S    SV  
Zachary Driscoll     51:00   22   21     

 

CENTENNIAL            MIN     S    SV   
lake Miller                 49:37   20   17   
Roseville                0   0   4   --   4   
Stillwater               0   1   2   --   3   
FIRST PERIOD – No scoring.
SECOND PERIOD -- Scoring: Stillwater - Heddle (Gosso, Sagissor)  0:32. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Roseville - Brausen (powerplay) (Colvard)
  1:04.Roseville - McCann (Irwin, Colvard)  8:06. Stillwater - Sagissor (Cates)  
10:22. Roseville - Colvard (McCann, Irwin)  12:33. Roseville - Arnold (Dorr, Anderson)
 13:54. Stillwater - Sagissor (Jungmann, Sagissor)  16:11
Shots on goal:
Roseville                --   11  
Stillwater               --   18   
GOALIES
ROSEVILLE            MIN     S    SV  
Ryan Hoag            51:00   18   15      
STILLWATER            MIN     S    SV 
Daniel Ahrendt       51:00   11   7    

 

BRONZE DIVISION

Austin                       0   0   0   --   0    
Holy Angels              5   4   3   --   12   
FIRST PERIOD -- Scoring: Holy Angels - Cover (Barnes)
  3:13. Holy Angels – Riley (Friendshuh, Larson)  6:25. Holy Angels - Sullivan (Larson, Riley)  
10:25. Holy Angels - Riley (Gazich)  13:42. Holy Angels - McNamara (powerplay) 16:30. 
SECOND PERIOD -- Scoring: Holy Angels - Sullivan (McNamara, Friendshuh) 
 3:04. Holy Angels - Riley (Larson, Sande)  
11:26. Holy Angels - McNamara (Sullivan, Jordan)  12:50. Holy Angels - Sande (Riley)  15:11. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Holy Angels - Willner (Sande)
  1:02. Holy Angels -Jordan (Sande)  9:59. Holy Angels - Riley (Larson)  12:13. 
Shots on goal:
Austin                      --   10   
Holy Angels              --   48   
GOALIES
AUSTIN                  MIN     S    SV 
Connor Poczos          51:00   48   36      O
HOLY ANGELS            MIN     S    SV  
Zach Mains                51:00   10   10   
Champlin Park            1   0   2   --   3   
Rogers                        1   1   2   --   4   
FIRST PERIOD -- Scoring: Champlin Park - Plunkett 2:51. Rogers - Walker(Marchand, Weber)  16:18. 
SECOND PERIOD -- Scoring: Rogers - Hellickson (powerplay) (Brown, Lorman) 16:41. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Champlin Park - Eggerichs (Aberwald) 
 1:05. Rogers -Weber (powerplay) (Hellickson)  11:35. Champlin Park - Aberwald (Eggerichs) 
11:55. Rogers - Walker (Weber, Marchand)  15:12. 

Shots on goal:

Champlin Park            —   36 

Rogers                      —   27  

GOALIES

CHAMPLIN PARK            MIN     S    SV

John Brey                        49:52   27   23   R

ROGERS            MIN     S    SV 

Jackson Nelson       51:00   36   33  

Chanhassen               0   0   0   --   0  
Orono                         1   1   1   --   3   
FIRST PERIOD -- Scoring: Orono - Goulet (La Neave, Mc Cuskey)  15:29. 
SECOND PERIOD -- Scoring: Orono - Flemmer 16:57. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Orono - Flemmer (Makarov)  11:35. 
Shots on goal:
Chanhassen               --   28   
Orono                        --   24   
GOALIES
CHANHASSEN            MIN     S    SV   
Erik Anderson              51:00   24   21   
ORONO                    MIN     S    SV   
Jonathon Flakne      51:00   28   28   
Blake                    0   1   0   --   1   
Anoka                    1   0   2   --   3   
FIRST PERIOD -- Scoring: Anoka - Neumann (powerplay) 15:20. 
SECOND PERIOD -- Scoring: Blake - Cheniitz (Kossiila, Hartwell)  14:24. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Anoka - Neumann (powerplay) (Orn)
  4:12. Anoka -Peterson (Nikolaus, Lehn)  8:33. 
Shots on goal:
Blake                    --   30   
Anoka                    --   35 
GOALIES
BLAKE                 MIN     S    SV  
Jackson Norris       51:00   35   32 
ANOKA                  MIN     S    SV   
Robbie Goor          51:00   30   29   

OPEN DIVISION

Bloomington Kennedy      0   1   0   —   1

Luverne                             2   0   1   —   3   

FIRST PERIOD — Scoring: Luverne – Olson (powerplay) (Smedsrud, Meyer)  7:57.Luverne – Smedsrud (Sengvongxay)  15:29.

SECOND PERIOD -- Scoring: Bloomington Kennedy - Jensen (powerplay) (Roers,McWilliams)  6:52. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Luverne - Olson (powerplay) (Norman, Smedsrud)  7:24. 
Shots on goal:
Bloomington Kennedy      --   28 
Luverne                          --   31   
GOALIES
BLOOMINGTON KENNEDY    MIN     S    SV   
David Johnson                        50:21   31   28       
LUVERNE            MIN     S    SV   
Kendall Meyer        51:00   28   27   
Winona                   1   0   0   --   1  
Minneapolis              0   1   2   --   3  
FIRST PERIOD -- Scoring: Winona - Sherod (Hammel)  3:52. 
SECOND PERIOD -- Scoring: Minneapolis - Reyes (powerplay) (Taleen, Peterson) 10:50. 
THIRD PERIOD -- Scoring: Minneapolis - Taleen (shorthanded) (Christensen)  
7:34. Minneapolis - Christensen (emptynet) (Grassel)  16:41. 

Shots on goal:

Winona                   —   19 

Minneapolis              --   27   
GOALIES
WINONA            MIN     S    SV   
Cassidy Cyert        50:59   26   24   
MINNEAPOLIS     MIN     S    SV  
Walker Arp           51:00   19   18   
Irondale                        0   1   0   --   1   
St. Michael-Albertville   2   1   2   --   5   
FIRST PERIOD -- Scoring: St. Michael-Albertville - Nelson (Hayes) 
 3:06. St.Michael-Albertville - Spetz (Bjorlin, Greenwood)  5:15. 
SECOND PERIOD -- Scoring: Irondale - Eilefson (Meysembourg, White) 
 9:53. St.Michael-Albertville - Hayes (Fuerstenberg)  11:21. 
THIRD PERIOD -- Scoring: St. Michael-Albertville - Fuerstenberg (Spetz, Hayes)
 1:10. St. Michael-Albertville - Spetz (Bjorlin)  14:53. 
Shots on goal:
Irondale                    --   13   
St. Michael-Albertvill   --   39   
GOALIES
IRONDALE            MIN     S    SV  
Aaron Steiner        51:00   39   34   
STMA                   MIN     S    SV   
Kyle Hayden          51:00   13   12   
Marshall                        0   1   0   --   1  
 Spring Lake Park         4   4   0   --   8   
FIRST PERIOD -- Scoring: Spring Lake Park - Gagnon (Aanerud, Turnquist)  2:23. Spring Lake Park - Borman 6:55. 
Spring Lake Park - Aanerud (Bachmeier,Turnquist)  7:50. Spring Lake Park - Taylor (Turnquist, Bachmeier)  10:29.
 SECOND PERIOD -- Scoring: Spring Lake Park - Richards (Turnquist, Hiemenz) 0:45. Spring Lake Park - Taylor (Richards, Turnquist)  4:03. 
Spring Lake Park - Sunell (Nystrom, Aanerud)  4:49. Spring Lake Park - Benson (Kroll, Nystrom) 9:56. Marshall - Buysse (Larsen)  10:57. 
THIRD PERIOD – No scoring.
Shots on goal:
Marshall                      --   13   
Spring Lake Park         --   26   
GOALIES
MARSHALL                     MIN     S    SV
Jason Campion                 51:00   26   18   
SPRING LAKE PARK       MIN     S    SV   
T Hirshi                            51:00   13   12